Review: Diplomacy
Door Ruben Meintema op 08-02-2006 om 00:19
|
|
Nu is er eindelijk eens een strategisch oorlogsspel waarin je niet eindeloos door militaire eenheden kunt bouwen om tenslotte je vijand daarmee te overspoelen. In Diplomacy tellen de factoren die ook in het echt bepalen of een land machtig wordt of niet: ten eerste een solide productiebasis voor militair materieel, ten tweede een gunstige geografische ligging, en ten derde een gunstige diplomatieke positie. Met natuurlijk de nadruk op diplomatiek handelen laat het spel Diplomacy je echt ervaren hoe macht werkt. Maar is dat ook leuker dan gewoon een legertje op te bouwen en op je vijand af te rennen?
De Eerste Wereldoorlog
De meeste historici zijn het wel over eens dat de Tweede Wereldoorlog op het conto van Duitsland valt te schrijven, vooral dankzij ene Adolf Hitler. Hoewel Duitsland als verliezer van de Eerste Wereldoorlog ook de schuld van die misstap van de mensheid in de schoenen geschoven heeft gekregen, is de oorzaak van de Eerste Wereldoorlog veel complexer. Alvorens het uitbreken ervan, bestond er namelijk een web van verdragen en bondgenootschappen tussen de grote Europese staten, dat ervoor zorgde dat als twee afzonderlijke staten op regionaal niveau met elkaar in conflict raakten, al hun bondgenoten meegesleurd zouden worden in het conflict, en de oorlog totaal zou worden. Over deze oorzaak van de Eerste Wereldoorlog gaat het spel Diplomacy. Overigens lieten de meeste landen, waaronder Duitsland en Engeland, zich met opvallend weinig weerstand "meesleuren", aangezien er veel te winnen viel voor een sterk land in de Europese chaos.

In het spel Diplomacy moet je bondgenootschappen sluiten, en soms geheime verdragen achter de rug van een andere bondgenoot om. Het gaat over het manipuleren van je tegenstanders, zodat zij doen wat jij wilt, of je in elk geval niet in de weg staan bij het uitvoeren van je snode plannen om je macht uit te breiden. Ook wordt je gestimuleerd om, op het juiste moment, een verdrag te schenden, en een metaforische dolk in de rug van je voormalige bondgenoot te steken.
"Wat is er nu leuker [...] dan een dolk in de rug van je bondgenoot te steken door hem in zijn onverdedigde rug aan te vallen?"
Het spel speelt zich af in de jaren voor de Eerste Wereldoorlog, en het begint in het jaar 1901. Je speelt voor één van de zeven machtigste landen in Europa van die tijd. Bij deze landen hoorden Duitsland, Italië, Oostenrijk-Hongarije (de Dubbelmonarchie) en het Ottomaanse Rijk (de voorloper van het moderne Turkije). In werkelijkheid waren deze landen verenigd in een bondgenootschap, namelijk de Triple Alliance, maar je hebt in het spel de vrijheid zelf je alliantie te smeden. Duitsland had ook een niet-aanvalsverdrag met Rusland. Rusland behoorde zelf ook tot een web van bondgenootschappen, die bekend staat als de Triple Entente, waartoe ook Frankrijk en Engeland behoorden. Deze twee allianties zouden in de echte Eerste Wereldoorlog tegenover elkaar komen te staan.
De dolk
Maar tijdens de Eerste Wereldoorlog viel Duitsland Rusland binnen, en schond daarmee het niet-aanvalsverdrag dat tussen beide landen bestond. Nog geen jaar na het uitbreken van de oorlog in 1914 wisselde Italië vervolgens van alliantie, en opende een front tegen de voormalige bondgenoot Oostenrijk-Hongarije, wat de uitkomst in de oorlog natuurlijk sterk beïnvloedde. Dit soort praktijken, waarbij je koelbloedig een bondgenoot een dolk in de rug steekt, worden sterk gestimuleerd in het spel Diplomacy. Ten eerste staan op de voorkant van het doosje een Franse en een Duitse leider, die elkaar de rechterhand schudden, maar achter hun rug in de linkerhand een dolk vast houden. Het pictogram van het spel op het bureaublad is ook een dolk die in een wereldbolletje steekt. In de handleiding staat dat sommige spelers van Diplomacy vinden dat je niet kunt winnen zonder op enig moment in het spel een mes in een rug van een andere speler te planten. Ook in de Tutorial maakt men duidelijk dat het niet van je verwacht wordt om je te allen tijde aan de gemaakte afspraken te houden.
|
Pagina:
1
|
2
|
3
|
4
|
Beoordeling
Gameplay |
50 |
Sound |
35 |
Graphics |
45 |
Replay |
60 |
Een spel dat geduld vergt, en niet voor iedereen is weggelegd.
|
48 |
|
|
|
00:19 Cell Shaded hoofdjes in Sensible Soccer
00:19 Marvel Legends aangekondigd
|
Reacties (4) |
|
Pagina:
1
|
|
DiDa_DoeDa
op 08-02-2006 om 14:30
[Niv: 140 / Exp: 6989]
|
Lijkt me best saai eigenlijk
|
|
Ikkyu
op 08-02-2006 om 16:52
[Niv: 88 / Exp: 4417]
|
(zonder al te veel de review te lezen , sry  ) vind ik dat die laatste screen wat wegheeft van Risk.
Heh, dit ziet er me wel een spelletje uit voor de ware Hitlers/Churchills/Stalins onder ons
|
|
Gast (80.127.160.xxx)
op 09-02-2006 om 11:08
|
Ik vind het een superspel. Echt iets voor de real Diplomacy en Risk liefhebber!
|
|
Lennaert
op 09-02-2006 om 18:11
[Niv: 3 / Exp: 165]
|
Leuk voor kinderen waarvan de ouders geen spelletjes willen spelen  .. Maar voor de echte gamer helemaal nix.. (A)
|
|
Pagina:
1
|
|
|
|