Paddenstoelen associeer ik al snel met Nintendo. Niet zo vreemd, als je bedenkt dat de Japanse ontwikkelaar is groot geworden door het creëren van een wereld waarin paddenstoelmannen een blonde stoot adoreren, terwijl een dikke loodgieter in een blauw-rode outfit paddenstoelen eet om ‘super’ te worden. Tel daarbij op dat de vijanden bestaan uit, jawel, paddenstoelen en je kunt je voorstellen dat de verbazing groot was om te zien dat dit najaar ‘niet-Nintendo’ paddenstoelen op de Wii aan de slag gaan. Maar genoeg gezwamd, over naar de orde van de dag.
Mushroom Men: The Spore Wars is natuurlijk de game waarover ik het heb. Deze actie-platformer komt dit najaar uit op de Nintendo Wii en wordt vaak in één adem genoemd met de Blob en Deadly Creatures. Waarom? Omdat het alle drie games zijn van 3rd party ontwikkelaars die exclusief op de Wii verschijnen over enkele maanden. Tevens zijn het alle drie nieuwe series en bestaat er een kans dat ze omkomen in de aandacht voor ‘casual’ games en grote namen als Animal Crossing: Town Folk. Zonde, want Mushroom Men kon wel eens een erg leuke game gaan worden.
Het verhaal draait om Pax. Wanneer een komeet vanuit de ruimte komt zeilen en neerstort op planeet Aarde komen de paddenstoelen tot leven. Een groene stof wordt vanaf de inslagkrater verspreid over het land en beïnvloedt niet alleen de ‘Mushroom Men’, maar ook andere inwoners, zoals konijnen, muggen etc. Nu is het een behoorlijk schok als je na dagen van ‘stilstaan’ ineens tot leven wordt gewekt als paddenstoel zijnde, maar wanneer blijkt dat je ook nog psychische krachten hebt meegekregen staat je tot dan toe kleine wereld op zijn kop. Enter Mushroom Men: The Spore Wars.

Het verhaal is apart en dat is het uiterlijk van de game ook. De beste vergelijking is het al even vreemde Psychonauts, wat is uitgekomen op de PC, PlayStation 2 en Xbox. Een wat donkere, soms bijna morbide sfeertje hangt door de wereld van Pax. Aangezien je zelf enkele centimeters hoog bent zijn voorwerpen die normaal niet opvallend zijn, een oude schoen of een bowlingbal, nu ineens obstakels en moordwapens. Zo bevat de game bijvoorbeeld een wapensysteem waarbij je zelf de wapens kunt maken bestaande uit normaal ogende objecten. Elk wapen bestaat uit drie voorwerpen, waaronder iets waarmee je kunt verbinden. Stel, je vindt een Nintendo DS stylus, een stukje tape en een vingerhoedje en met een beetje vindingrijkheid heb je een wapen waarmee jij je kunt verdedigen. Door de vele combinaties kun je tientallen wapens maken die elk verschillende eigenschappen hebben. Zo is de een goed tegen vliegende vijanden, terwijl de ander juist grondtroepen beter aan kan.
Het vechten in Mushroom Men doe je door de WiiMote heen en weer te schudden. Met de analoge stick loop je rond, terwijl C en Z je laten blokken en ontwijken. Via de A-knop spring je en met B gebruik je de psychische krachten van Pax. Zo kan hij bijv. objecten met zijn geest bewegen (telekinese), iets wat je bij de vele puzzels in de game ook regelmatig zult moeten gebruiken. Ook lichamelijk heeft het zijn van een paddenstoel enkele voordelen. Door de gigantische omvang van Pax’ hoofd is het mogelijk om te zweven na een sprong, iets wat regelmatig van pas komt als je vanaf een plantenblad op de boekenkast wilt springen.

Spore draait niet alleen om actie en platformen, maar ook om puzzels. Zo kom je regelmatig gigantische, gemuteerde konijnen tegen. Je kunt ze bevechten, maar dan derf je regelmatig het onderspit. Beter is het om in de omgeving op zoek te gaan naar een oplossing. Klim bijv. eerst bovenop dat oude kastje, vanwaar je die opgezette hertenkop naar beneden kunt duwen: weg konijn. Dit soort puzzels houden de game fris en dwingen je zo af en toe flink na te denken.
Mushroom Men: The Spore Wars lijkt een leuke en innovatieve game te worden. De originele sfeer in combinatie met de platform en actie gameplay moet de ‘hardcore’ gamers dit najaar gaan vermaken. Hoewel het de debuutgame is van de nieuwe ontwikkelaar Red Fly Studio en ze dus hun sporen nog moeten verdienen, lijkt het er op dat de game op de goede weg zit. Hopelijk kunnen we je dit najaar in de uiteindelijke review vertellen of deze paddenstoelen ons een prettig gevoel gaven.
|