Achter de schermen van elke game staat een ontwikkelteam, klein of groot, die de game maakt tot wat hij nu is. Hier op Gamed gaan we kijken naar de geschiedenis van deze developers en brengen jullie kort de belangrijkste en meest interessante feiten en personen uit de geschiedenis van de developer.
1853-1978: In het midden van de negentiende eeuw werd bij decreet van Napoleon III (Red.- Niet Bonaparte) het Franse waterbedrijf Compagnie Générale des Eaux opgericht. In de jaren '70 van de twintigste eeuw begon het bedrijf echter te diversifiëren, zo begon men een energiebedrijf en Canal+. Bij het bedrijfje had men echter nog steeds niet van games gehoord.
1979-1997: Terwijl Compagnie Générale des Eaux blijft groeien, wordt in 1979 On-Line Systems opgericht, het bedrijf dat later Sierra zou worden. Ken en Roberta Williams, man en vrouw, waren onder de indruk van de game Adventure dat ze een computer leenden en zoveel mogelijk games speelden. Ze genoten er van, maar waren teleurgesteld dat je nergens graphics op je scherm zag. Ze wilden een game die ook graphics had, Roberta bedacht een concept en Ken zette het om naar een echte game. Zo werd Mystery House geboren, een game met zwart-wit graphics.
Mystery House
Het ontwikkelen ging zeer goed, hun tweede game was al in kleur en in 1983 kregen ze de kans om een game te maken voor IBM. Die game werd King's Quest, de eerste '3D' game. Ze veranderden hierna de naam van het bedrijf naar Sierra en in de jaren '80 maakte het koppel vele games en in 1988 debuteerde het bedrijf op de aandelenbeurs en begon het met het kopen van verschillende andere developers. Door dit debuut op de aandelenbeurs wisselde het bedrijf in de jaren '90 wel enkele keren van eigenaar.
Terwijl Sierra aan het uitbreiden was, zag een andere developer het levenslicht. In 1991 werd Blizzard opgericht als Silicon & Synapse, de jaren erop volgden enkele minder bekende games en een naamsverandering. In 1994 bereikte het bedrijf zijn doorbraak na een tweede naamsverandering (naar Blizzard) en de release van Warcraft. In 1996 kocht Blizzard ontwikkelaar Condor Games die op dat moment aan Diablo werkte.
Diablo
1998-2006: Begin 1998 veranderde het Franse waterconcern zijn naam naar Vivendi en de niet-media gerelateerde afdelingen werden van de hand gedaan. Vivendi ging zich concentreren op muziek, televisie en games. Om die reden kochten ze dat jaar Havas, een nieuwsbureau dat eerder dat jaar Blizzard Entertainment en Sierra had opgekocht. Op deze manier werd Vivendi snel actief in de videogamewereld. Blizzard werd redelijk ongemoeid gelaten, maar tussen 1998 en 2001 verloren zeer veel mensen hun job bij Sierra. In 2002 begonnen de problemen voor Vivendi, verschillende afdelingen zaten in de problemen en de leiding probeerde het verlies te verbergen. In 2004 werd de situatie kritiek, zeker na de rechtszaak tussen Valve en Vivendi. Uiteindelijk verloor Vivendi alle uitgeefrechten van Half-Life. Vooral Sierra werd zwaar getroffen en meer dan driehonderd mensen mochten vertrekken bij het bedrijf. Ondertussen was het tij al wel gekeerd, door interne herstructureringen en enkele vette jaren was Vivendi wederom een succesvol bedrijf.
|