Bijna twee jaar geleden beloonde oud-collega Nick de Xbox 360 versie van Tropico 3 met een 81, mede omdat de game nauwelijks onder deed voor de PC versie. Na enig uitstel ligt nu de opvolger in de winkel en wij bekeken of de game het wederom waard is om gespeeld te worden.
Setting van het spel is een tropisch eiland, hetgeen natuurlijk klinkt als de ideale vakantiebestemming. Helaas, op het strand liggen is er niet bij, in de rol van El Presidente dienen we namelijk onze heerschappij over het eiland te laten gelden. Doel is om het geld flink te laten rollen, maar dan wel jouw kant op. Je doet dit door diverse inkomstenbronnen aan te spreken, denk aan goudmijnen of hotels voor toeristen, om maar enkele voorbeelden te noemen. Het kader waarin je dit alles beleefd is echter aangepast, speelde je in Tropico 3 nog losstaande missies die steeds iets lastiger werden, daar kent Tropico 4 een doorlopend verhaal waarbinnen je opdrachten vervuld die weer invloed op elkaar hebben. Een goede zet omdat je op deze manier meer betrokken bent bij het eindresultaat.

Het opbouwen van een invloedrijk imperium gaat natuurlijk niet zonder slag of stoot, je burgers kunnen bijvoorbeeld in opstand komen wanneer je niet aan hun wensen voldoet. Ook groeperingen als milieu-activisten, religieuzen en communisten zijn het lang niet altijd eens met je beslissingen en wanneer je het echt te bond maakt kunnen zelfs complete landen zich tegen je keren. Het gevaar stopt hier echter niet, de natuurrampen zijn verder uitgebreid, zo krijgen we te maken met bijvoorbeeld een tornado of de uitbarsting van een vulkaan. Het zijn allemaal zaken waar je rekening mee zult moeten houden wil je niet ten onder gaan.
De moeilijkheidsgraad is met al het bovenstaande erg wisselvallig. Met de aanwezige hulpfactoren zullen zaken als je economie en je relaties met de diverse groeperingen goed in kaart worden gebracht zodat je tijdig kunt reageren. De inwoners vormen echter een apart verhaal, hun eisen zijn het ene moment simpel in te willigen terwijl ze een volgend moment met absurde eisen komen waar je nooit aan kunt voldoen. Een middenweg is er vrijwel niet, waardoor je nooit het idee hebt de juiste controle te hebben over bepaalde kwesties.

In vergelijking met zijn voorganger maakt deze nieuwe uitgave geen grootse stappen voorwaarts op technisch vlak. Complete menu’s en ook de graphics zijn vrijwel één op één overgezet zonder hierin verbeteringen aan te brengen. De voice-overs zijn wel aangepast door nieuwe stemacteurs te gebruiken, de teksten zelf zijn echter behoorlijk gelijkend en de muziek is herhalend. De game is weliswaar toegankelijker geworden, echter is dit vooral een voordeel voor de nieuwkomers binnen het genre. De controls werken redelijk goed, echter heeft het nog altijd niet de precisie die je op de PC kunt verkrijgen. Het maakt Tropico 4 ook nu tot een leuke game binnen het genre voor de Xbox 360, echter is het niet de waardige opvolger waar we op gehoopt hadden. Wil je het genre leren kennen dan doe je met de titel, die voor een gereduceerd tarief verkrijgbaar is, een leuke aanschaf, verlang je echter meer dan zal Tropico 4 je niet genoeg geven.
|